Novinky

Vosk, sealant nebo keramická ochrana laku, co je lepší?

Pro ochranu laku auta před povětrnostními vlivy, chemikáliemi, UV zářením a poškrábáním můžete použít více přípravků s různými specifickými vlastnostmi. Lak chráněný voskem, keramickým povlakem či sealantem se pěkně leskne, odpuzuje vodu i nečistoty a usnadňuje mytí a údržbu auta. Ochrana laku zabraňuje i pronikání toxických látek z ptačího trusu či posypové soli do struktury laku.

Tuhé vosky

Tuhý vosk je oblíbená a cenově dostupná ochrana karoserie, která dodá laku vysoký lesk, hydrofobní vlastnosti, ochranu před povětrnostními vlivy, chemikáliemi, UV zářením i poškrábáním.

Přírodní karnaubské vosky mají hluboký a mokrý vzhled i zvýrazní barvu laku. Mají jen kratší výdrž a odolnost. Kvalitní karnaubské vosky mají výdrž 3 až 4 měsíce. Přírodní vosky také mají menší odolnost proti chemikáliím a extrémním teplotám, proto nejsou příliš vhodné před zimou.

Syntetické vosky vynikají vysokým zrcadlícím se leskem, značnou odolností proti chemikáliím a výdrží 6 až 12 měsíců. Před zimou lak ochrání i před solí a jinými chemikáliemi. Pro správnou funkci a garantovanou odolnost je před aplikací třeba lak připravit, dekontaminovat, vyčistit a vosk rozleštit.

Sealanty

Sealant je syntetická ochrana laku s vysokým obsahem syntetických polymerů, která lak dokáže chránit až 1 rok. Sealanty mají podobné vlastnosti jako vosky, díky syntetickému složení však mají delší dobu ochrany a vyšší odolnost vůči extrémním teplotám a chemikáliím, proto jsou oblíbené v zimním období, kdy odolají agresivní soli a dalším nečistotám.

Mezi sealanty lze počítat i zmíněné syntetické vosky, existují však i sealanty v tekuté formě s výdrží 6 až 12 měsíců a rychlé sealanty ve spreji, které lak ochrání 3 až 4 měsíce. Obecně mají delší výdrž, jsou odolnější vůči teplotám i chemikáliím, mají však nižší lesk a nezvýrazní barvy laku jako vosky. Jsou ideální v zimě a na dlouhodobou ochranu bez časté aplikace. Vosky a sealanty lze i kombinovat. Pokud aplikujete sealant na karnaubský vosk, posílíte jeho odolnost a lak si ponechá hluboký lesk.

Příprava laku je totožná. Tekuté sealanty se nanáší aplikátorem, sealanty ve spreji se na lak nastříkají a v obou případech se následně rozleští mikrovláknovou utěrkou. Tzv. Wet Coat sealanty se jen nastříkají na mokrý lak, opláchnou silným proudem vody a tím se aktivují.

Keramická ochrana

Keramická ochrana laku je nejodolnější. Obsažený čistý oxid křemičitý (SiO2) dá laku dlouhodobou odolnost, extrémní odpuzování vody i nečistot a skvělou mechanickou odolnost vůči poškrábání. Průhledný povlak s unikátním zrcadlovým leskem o síle 2 až 3 mikrony chrání lak 2 až 3 roky. Povrch chrání před kyselými dešti, UV zářením, chemikáliemi, solí, organickým znečištěním i nečistotami.

V praxi vám odpadá časté voskování a stačí jen karoserii pravidelně umývat kvalitním pH neutrálním šamponem. Na keramickém povlaku se výrazně méně usazují nečistoty, lak má samočisticí schopnosti a vás čeká snadná údržba. Pro umytí stačí často jen silný proud vody a díky značným hydrofobním vlastnostem keramiky voda z laku ihned odteče.

Důkladnou přípravu laku před nanesením keramické ochrany však nelze ošidit. Podklad je vhodné před aplikací ideálně strojně rozleštit a nezapomenout na přípravu známou už z voskování. Tedy důkladné umytí, chemickou i mechanickou dekontaminaci laku pomocí clay a perfektní odmaštění.

Keramická ochrana na hliníková kola a její aplikace

Keramický ochranný povlak se po nanesení stane aktivní vrstvou na povrchu kola a chrání jej před nečistotami a drobnými škrábanci. Je odolný vůči teplu a chemikáliím, vydrží až dva roky a usnadní údržbu a čištění kol. Brzdový prach a jiné nečistoty se díky němu na povrchu kol neusazují a přípravek navíc silně odpuzuje vodu, která po umytí disků sama rychle steče.

Nepodceňte přípravu

Před nanesením keramického povlaku připravte povrch, aby povlak přilnul a dlouho fungoval. Nová kola vyčistěte čističem laku. Při aplikaci na používaná kola je pečlivě vyčistěte odstraňovačem polétavé rzi. Přípravek stačí nastříkat na povrch kol, nechat jej pár minut působit a opláchnout proudem vody. V případě silného znečištění použijte štěteček na kola. Následně použijte čistič laku, který povrch odmastí, připraví povrch pro keramický povlak a vytvoří silnější a trvanlivější vazbu. Čistič stačí nastříkat na plochu, nechat chvíli působit a setřít mikrovláknovou utěrkou.

Aplikace keramického povlaku

Kromě vhodného přípravku budete potřebovat utěrku z mikrovlákna a ochranné chemicky odolné rukavice. Keramický povlak nanesete pomocí aplikátorů na povrch kol. Nakapejte pár kapek na aplikátor a tím naneste keramiku na kolo. Plocha, na kterou jste povlak nanesli, zůstává vizuálně mokrá. Pak rozleštěte povrch mikrovláknovou utěrkou. Keramický povlak vytvrdne za pár hodin. Pro ještě větší účinnost a trvanlivost doporučujeme nanést na kola druhou vrstvu po několika hodinách.

Spotřeba přípravku

Obvykle vám stačí jedna lahvička na dvě vrstvy keramického povlaku na vnější i vnitřní stranu kol. Pro všechna běžná kola vám tedy vystačí balení 15 ml na 2 vrstvy nebo 2 sady alu kol. Pokud dodržíte správný postup přípravy povrchu a nanesení přípravku, tato keramická ochrana na kolech vydrží až 2 roky. Nemusíte pak stále kupovat čističe kol a údržba bude velice jednoduchá. Keramický povlak navíc odpuzuje špínu, na kolech se neusazuje brzdový prach, polétavá rez a další nečistoty.

Následná údržba

Při mytí auta stačí použít šampón a kola pouze opláchnout. Lak po aplikaci keramického povlaku silně odpuzuje vodu, která po opláchnutí steče z povrchu kol. Nepoužívejte pak proto na mytí kol agresivní čističe a odstraňovače polétavé rzi, které z laku odstraňují nejen vosk ale částečně i keramický povlak.

Jak vyčistit kožený volant

Kožený volant v autě vypadá skvěle a kůže je příjemná na dotek. Je však třeba myslet na pravidelnou péči o kožený povrch. Inspirujte se užitečnými radami pro správné čištění a údržbu koženého volantu, který musí čelit nečistotám a opotřebení. Díky tomu bude kožený volant dlouho vypadat jako nový a časem získá efektní patinu.

Potah na volant jako zdroj bakterií

Protože na volant neustále saháme zpocenýma a často ne zcela čistýma rukama, patří k nejvíce namáhaným místům a také k nejšpinavějším místům v autě. Nepodceňujte proto důležitost čistého a udržovaného potahu volantu. Kožený potah na volant v autě podpoří pohodlnou jízdu i celkový vzhled interiéru vozu. Abyste uvnitř podpořili zdravé prostředí, udržujte čistý volant bez bakterií.

Jak na správné čištění koženého potahu volantu

Čištění volantu z kůže provádějte několikrát do roka. Pro čištění koženého volantu se zaměřte na vhodné metody, které nepoškodí jeho povrch. U koženého povrchu se vyvarujte drhnutí a použití mýdlové vody. Použijte účinné a šetrné přípravky a pomůcky určené na kožené povrchy.

Účinné odstranění všech nečistot

Ulpělé a hluboce usazené nečistoty jako je pot, prach, mastnota a další špína jsou na volantu z kůže opravdu hodně viditelné. Pravidelné a účinné odstraňování všech nečistot je proto velmi důležité. Čistá kůže by měla mít matný vzhled. Pro šetrné vyčištění koženého volantu dodržte tyto kroky:

 • Na kartáček aplikujte čistič volantu

 • Jemnými a krouživými pohyby povrch volantu vyčistěte

 • Pro hůře dostupná místa a spáry použijte detailingový štětec

 • Zbytky přípravku setřete utěrkou z mikrovlákna v jednom směru

 • Pokud volant po vyčištění lepí, otřete jej navlhčenou utěrkou a utřete další utěrkou dosucha

 • Proveďte finální ošetření kondicionérem či ochranným prostředkem, který kůži vyživí, ochrání ji před vnějšími vlivy a prodlouží jí životnost, doporučujeme praktickou sadu na čištění kůže

Jak prodloužit životnost koženého volantu

Kromě pravidelné údržby myslete na preventivní opatření, která prodlouží životnost koženého volantu. Po vyčištění volantu použijte speciální přípravek pro ošetření kůže. Ten koženému volantu poskytne hydrofobní ochrannou bariéru, která účinně odpuzuje tekutiny a nečistoty, chrání kůži před zabarvením, například v zimě od rukavic, před nepříznivými vlivy UV záření a před vyblednutím od slunce. Ochranná vrstva se na volantu v pohodě udrží až po dobu 6 měsíců.

Jak z automobilu odstranit rez

Rezavé skvrny neboli poletavá rez nevypadá na autě hezky a navíc může trvale poškodit lak. Proto je důležité rez z auta pravidelně odstraňovat. Inspirujte se našimi praktickými radami a osvědčenými postupy pro efektivní odstranění rezavých skvrn z různých povrchů vozidla tak, abychom povrchy nepoškodili.

Jak vzniká rez a proč je důležité ji odstraňovat

Vzdušná koroze neboli polétavá rez postihuje v různé míře všechna vozidla a nejčastější příčinou je kontaminace laku. Jemný železný prach vzniká obrušováním brzdových kotoučů, poletuje vzduchem a usazuje se na povrchu auta, kde dochází k jeho korozi vlivem povětrnostních vlivů. Dalším zdrojem polétavé rzi jsou třeba tramvajové a vlakové koleje, železnice celkově a hutní průmyslová výroba.

Jak se projevuje vzdušná koroze

 • Žluté, hnědé nebo černé tečky, obzvláště patrné na bílém laku, které nejdou odstranit běžným mytím.

 • Při přejetí dlaní po umytém laku cítíte hrubost, drsnost a drobné nerovnosti.

 • Jemný souvislý matný film na laku snižuje jeho lesk.

Jak se zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta

Běžné mytí k odstranění polétavé rzi nestačí. Musíte ji odstranit pomocí správných a bezpečných metod tak, abyste předešli riziku poškození lakovaných povrchů a zároveň zabránili opakovanému vzniku rzi. Pokud se chcete efektivně zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta, použijte speciální odstraňovače polétavé rzi, které umí účinně dekontaminovat lak od polétavé rzi ještě dříve, než způsobí závažné škody. Tyto odstraňovače jsou vhodné k použití na jakémkoliv vnějším povrchu.

Jak na odstranění rzi z auta

Rez se objevuje na různých částech vozu, tedy na karoserii, ráfcích kol, lemech blatníků či prahů i dalších částech vozidla. Nejprve se pusťte do chemické dekontaminace pro efektivní odstranění polétavé rzi a asfaltu. Pak proveďte mechanickou dekontaminaci pomocí clayů a lubrikantů, které jsou dostupné v různých stupních tvrdosti, tedy měkké, střední i tvrdé. My doporučujeme použít náš univerzální středně tvrdý modrý clay. Kluzné spreje (lubrikanty) použité pod clay poslouží jako účinné mazivo, clay pak účinně odstraní nečistoty a výsledek bude dokonalý.

Preventivní ošetření povrchu proti vzniku rzi

 • Pravidelné a důkladné mytí automobilu

 • Pravidelná kontrola stavu laku

 • Ochrana proti působení posypové soli v zimním období

 • Preventivní používání vosku a konzervací proti tvorbě rzi a vzniku koroze

 • Včasné ošetření všech škrábanců na karoserii vozu

Pozor na trvalé poškození laku

Miniaturní železité částečky jsou velmi ostré a snadno se zaseknou do laku, skla a pochromovaných dílů. Pokud rezavé skvrny nebudete pravidelně odstraňovat, mohou lak trvale poškodit. Korozi však můžete správnou, pravidelnou a preventivní péčí notně oddálit. Zkuste si pořídit třeba Sadu na leštění pro silně zvětralé laky Koch nebo Sadu na renovaci laku Koch 3 + 2 výrobky Zdarma.

Německá autokosmetika Koch Chemie

Koch Chemie, německá autokosmetika prvotřídní kvality

Koch Chemie je prvotřídní německá tradiční autokosmetika zahrnující řadu Excelent i speciální řadu pro profesionální použití. Kvalitní přípravky „Made in Germany“ vřele doporučujeme jednotlivcům i firmám, vyškoleným profíkům i nadšeným garážistům. Proč vsadit právě na tuto značku?

Německá tradiční autokosmetika Koch Chemie

V roce 1968 začal Hans Koch ve své garáži vyvíjet autochemii podle vlastních receptur, protože nebyl spokojený s kvalitou tehdejší autokosmetiky na trhu. Prvním produktem byla politura na karoserii a ještě toho roku vznikla společnost Koch-Chemie GmbH. Jako vyučený truhlář měl vyvinutý smysl pro dokonalý povrch a velkou vášeň pro detail. Jeho přípravky proto vynikají vysokou kvalitou.

Autokosmetika prvotřídní kvality

Díky neustálému a dlouholetému zdokonalování výzkumu, vývoje a výroby podle potřeb zákazníků se firma Koch Chemie stala předním dodavatelem přípravků pro čištění a péči vozidel pro všechna odvětví automobilového průmyslu. V současné době společnost dodává přípravky do více než 50 zemí po celém světě. Používají ji renomovaní výrobci vozů, jako jsou Mercedes-Benz, BMW, VW a mnoho dalších. Vysoká kvalita výrobků se za léta používání osvědčila v každodenní praxi v mycích linkách, autosalonech, automobilových i průmyslových podnicích a firmách pečujících o vozidla.

Důležité mezníky v historii společnosti

Roku 1971 se firma přestěhovala do svého současného sídla ve městě Unna. V polovině 70. let šly do sériové výroby první produkty. V 80. letech společnost získala celou řadu ocenění jako inovátor. V 90. letech vzniká řada produktů „Star“, které se vyrábí podle stejných receptur dodnes. Začátkem milénia už firmu vedly obě děti zakladatele. Od roku 2017 je společnost součástí mezinárodní skupiny Novarc Group, která podporuje Koch-Chemii v jejím dalším růstu a expanzi. V roce 2020 firma expandovala s dceřinou společností v Atlantě i na americký trh. Koch Chemie je dnes jednou z mála značek, která samostatně provádí výzkum, výrobu i prodej. Přípravky s vysokou koncentrací jsou ekonomické i ekologické zároveň a splňují nejvyšší standardy kvality a ochrany životního prostředí. Nechybí vůně ani výhodné sady.

Řada Excelent a profesionální řada

Excelent řada zahrnuje univerzální produkty autokosmetiky pro přímé použití bez ředění. Druhá profesionální řada obsahuje produkty určené zejména pro profesionální klienty, kteří mají více zkušeností a sami čistí větší množství aut. Většina produktů je specificky zaměřená, koncentrovaná a dá se upravit ředěním. Německá značka Koch Chemie vyrábí čisticí prostředky a vysoce kvalitní autokosmetiku pro exteriér i interiér vozu už přes 40 let. Jejich nabídka zahrnuje pěny, šampony, silné přípravky na mytí ráfků, motorů, oken, plastů, čalounění, podlah i rukou, produkty na ochranu vnějších plastů, těsnění, kokpitu i laku včetně leštících past a leštidel s různým stupněm otěru.

Koch-Chemie GmbH se stává novým vlastníkem společnosti LEDERZENTRUM GmbH

S platností od 19. října 2023 se společnost LEDERZENTRUM GmbH, známá svou produktovou značkou COLOURLOCK, stává součástí německého výrobce chemikálií Koch-Chemie GmbH. Akvizice je důležitým milníkem v historii společností, který posiluje pozici na trhu a umožňuje růst v dalších aplikačních segmentech.

Společnost LEDERZENTRUM byla založena v roce 1995 a celosvětově se etablovala jako renomovaná značka v kožedělném sektoru. Společnost se specializuje na výrobu přípravků na čištění, opravy a péči o kůži a na poskytování poradenství při jejich použití. Produktové portfolio je uváděno na trh pod značkou COLOURLOCK, která je známá zejména v automobilovém segmentu. Majitelé LEDERZENTRUM, Matthias Beuck a Lars Pickhardt, byli nyní konfrontováni s potřebou vysokých investic, aby byla společnost konkurenceschopná. Díky akvizici je Koch-Chemie připravena čelit těmto výzvám, protože LEDERZENTRUM zapadá do jádra značky a strategie růstu německé společnosti.

Koch-Chemie a LEDERZENTRUM jako odborníci ve svých příslušných zákaznických segmentech a domorodci na automobilovém trhu se vzájemně doplňují svými produktovými portfolii. LEDERZENTRUM odpovídá závazku Koch-Chemie k inovacím v souladu s vizí a posláním společnosti. Společnosti Koch-Chemie a LEDERZENTRUM proto dospěly k závěru, že akvizice je pro obě společnosti tím nejlepším rozhodnutím, jak pokračovat v generování růstu, inovací a intimity zákazníků.

Za více než 50 let se Koch-Chemie vyvinula v mezinárodní značku. Od června 2017 je společnost součástí mezinárodní skupiny Novarc Group, která podporuje Koch-Chemie v jejím růstu a expanzi. Se založením své první dceřiné společnosti v USA v roce 2020 Koch-Chemie aktivně pracuje na své globální přítomnosti. Koch-Chemie pokračuje v expanzi, pokud jde o personál a prostor ve svém sídle v Unně v Německu. Společnost nyní zaměstnává více než 140 lidí a 30 obchodních zástupců. Díky letitému výzkumu a úzké spolupráci s s náročnou klientelou jsme nyní mezi světovou špičkou.

O společnosti LEDERZENTRUM
Společnost LEDERZENTRUM GmbH byla založena v roce 1995 a specializuje se na výrobu čisticích prostředků na kůži, výrobků na opravu a péči o kůži a poradenství při jejich aplikaci. COLOURLOCK je značka pro produktovou řadu a má svůj původ na Novém Zélandu. Společnost LEDERZENTRUM se sídlem v německém Rosdorfu zaměstnává více než 50 lidí.

Po více než 20 letech se LEDERZENTRUM stalo celosvětově známou značkou v kožedělném sektoru. LEDERZENTRUM distribuuje svůj sortiment za hranice státu a má zahraniční zastoupení v mnoha zemích. Kožené předměty jsou vysoce ceněné a LEDERZENTRUM pomáhá zákazníkům mít z nich dlouhodobý požitek

Příprava vozu na zimu

Už přichází chladné, šedivé dny a počasí bude stále méně příznivé nejen k nám, ale i našemu vozu. Je čas připravit  své vozidlo na nadcházející chladné měsíce a odstranit všechny nečistoty.

Od října začíná sezona výměny pneumatik a je potřeba vyčistit spoustu ráfků.  Účinný čistič ráfků je přesně to, co potřebujete. V naší nabídce máme řadu různých čističů ráfků, které jsou velmi vhodné nejen při výměně pneumatik.

Náš Magic Wheel Cleaner je výkonný čistič kol bez obsahu kyselin, který rozpouští částice železa s charakteristickým červeným zabarvením díky reaktivním složkám, které obsahuje. To umožňuje jemné a důkladné čištění ráfků. Díky své vysoké účinnosti je tento čistič ráfků zvláště vhodný i pro přípravu vozidel.

Vysoce účinný je také například čistič kol Prewash wheel express, který je skvělý nejen na odstranění hmyzu, ale i na předmytí hliníkových ráfků. Má skvělé výsledky čištění i při krátké době působení proto se výborně hodí také pro frekventované mycí linky osobních a nákladních vozidel.
A do třetice Vám můžeme nabídnout přípravek Prewash B bez NTA, který se používá také na mytí hliníkových ráfků ale i odstranění hmyzu a předmytí. Díky vysokému podílu komplexotvorných činidel, povrchově aktivních látek a speciálních přísad rozpouští i odolné adheze, jako jsou nečistoty na ráfcích. Díky tomu je Prewash B bez NTA účinný čistič ráfků kol. Jeho všestrannost a účinnost využijí zejména autobazary nebo dílny.

Odstranění asfaltu z karosérie vozu

Zejména po měsících, kdy jezdíme po výletech, střídá se déšť se žhavým sluncem, je toto období pro vozidlo často zátěžové. Je tedy nezbytná řádná očista vozidla. Náš výkonný čistič Teerwäsche A je zvláště vhodný na odolné nečistoty, jako je asfalt nebo bitumen. Speciální čisticí prostředek na bázi rozpouštědel, šetrný k materiálům, snadno odstraní i dehet a bitumen ze všech povrchů odolných vůči rozpouštědlům.

Ochrana laku vozu na zimu

Ochraňte lak svého vozu tekutým voskem Spray Sealant, který zvýrazní barvu na vašem vozidle a konzervační komponenty vytvoří perfektní odperlovací efekt.
Před použitím vosku je vozidlo nutné odmastit, aby vosk lépe přilnul. Na odmaštění nejdříve použijte přípravek Panel Preparation Spray (alkoholový odstraňovač vosku pro přípravku laku). Přípravek nastříkejte do mikrofázové utěrky a očistěte ošetřovanou plochu. Po té ošetřovanou plochu otřete novým, čistým a suchým hadříkem z mikrovlákna například 4999619 nebo 7X5060C021.

Pak teprve použijte tekutý vosk  Spray Sealant.. Přípravek protřepejte a nastříkejte dva až tři střiky na mikrofázovou utěrku a následně nanášejte po částech na karoserii vozidla. Nikdy nestříkejte přípravek přímo na karoserii. Po krátkém působení vyleštěte mikrofázovou utěrkou  např. 7X5060C300. Následně vyleštěte ošetřenou plochu ještě jednou čistou mikrofázovou utěrkou 7X5060C300. Nenechávejte zaschnout nevyleštěné. Po aplikaci je dobré nechat vozidlo alespoň 4 hodiny pod střechou, aby byl výsledek lepší a trvalejší, ale i ihned po aplikaci je již ochrana zajištěna. Chcete-li, aby vám vosk na Vašem vozidle vydržel co nejdéle, myjte Vaše vozidlo ručně pomocí autošamponu NanoMagic Shampoo.