Vosk, sealant nebo keramická ochrana laku, co je lepší?

Pro ochranu laku auta před povětrnostními vlivy, chemikáliemi, UV zářením a poškrábáním můžete použít více přípravků s různými specifickými vlastnostmi. Lak chráněný voskem, keramickým povlakem či sealantem se pěkně leskne, odpuzuje vodu i nečistoty a usnadňuje mytí a údržbu auta. Ochrana laku zabraňuje i pronikání toxických látek z ptačího trusu či posypové soli do struktury laku.

Tuhé vosky

Tuhý vosk je oblíbená a cenově dostupná ochrana karoserie, která dodá laku vysoký lesk, hydrofobní vlastnosti, ochranu před povětrnostními vlivy, chemikáliemi, UV zářením i poškrábáním.

Přírodní karnaubské vosky mají hluboký a mokrý vzhled i zvýrazní barvu laku. Mají jen kratší výdrž a odolnost. Kvalitní karnaubské vosky mají výdrž 3 až 4 měsíce. Přírodní vosky také mají menší odolnost proti chemikáliím a extrémním teplotám, proto nejsou příliš vhodné před zimou.

Syntetické vosky vynikají vysokým zrcadlícím se leskem, značnou odolností proti chemikáliím a výdrží 6 až 12 měsíců. Před zimou lak ochrání i před solí a jinými chemikáliemi. Pro správnou funkci a garantovanou odolnost je před aplikací třeba lak připravit, dekontaminovat, vyčistit a vosk rozleštit.

Sealanty

Sealant je syntetická ochrana laku s vysokým obsahem syntetických polymerů, která lak dokáže chránit až 1 rok. Sealanty mají podobné vlastnosti jako vosky, díky syntetickému složení však mají delší dobu ochrany a vyšší odolnost vůči extrémním teplotám a chemikáliím, proto jsou oblíbené v zimním období, kdy odolají agresivní soli a dalším nečistotám.

Mezi sealanty lze počítat i zmíněné syntetické vosky, existují však i sealanty v tekuté formě s výdrží 6 až 12 měsíců a rychlé sealanty ve spreji, které lak ochrání 3 až 4 měsíce. Obecně mají delší výdrž, jsou odolnější vůči teplotám i chemikáliím, mají však nižší lesk a nezvýrazní barvy laku jako vosky. Jsou ideální v zimě a na dlouhodobou ochranu bez časté aplikace. Vosky a sealanty lze i kombinovat. Pokud aplikujete sealant na karnaubský vosk, posílíte jeho odolnost a lak si ponechá hluboký lesk.

Příprava laku je totožná. Tekuté sealanty se nanáší aplikátorem, sealanty ve spreji se na lak nastříkají a v obou případech se následně rozleští mikrovláknovou utěrkou. Tzv. Wet Coat sealanty se jen nastříkají na mokrý lak, opláchnou silným proudem vody a tím se aktivují.

Keramická ochrana

Keramická ochrana laku je nejodolnější. Obsažený čistý oxid křemičitý (SiO2) dá laku dlouhodobou odolnost, extrémní odpuzování vody i nečistot a skvělou mechanickou odolnost vůči poškrábání. Průhledný povlak s unikátním zrcadlovým leskem o síle 2 až 3 mikrony chrání lak 2 až 3 roky. Povrch chrání před kyselými dešti, UV zářením, chemikáliemi, solí, organickým znečištěním i nečistotami.

V praxi vám odpadá časté voskování a stačí jen karoserii pravidelně umývat kvalitním pH neutrálním šamponem. Na keramickém povlaku se výrazně méně usazují nečistoty, lak má samočisticí schopnosti a vás čeká snadná údržba. Pro umytí stačí často jen silný proud vody a díky značným hydrofobním vlastnostem keramiky voda z laku ihned odteče.

Důkladnou přípravu laku před nanesením keramické ochrany však nelze ošidit. Podklad je vhodné před aplikací ideálně strojně rozleštit a nezapomenout na přípravu známou už z voskování. Tedy důkladné umytí, chemickou i mechanickou dekontaminaci laku pomocí clay a perfektní odmaštění.