Jak z automobilu odstranit rez

Rezavé skvrny neboli poletavá rez nevypadá na autě hezky a navíc může trvale poškodit lak. Proto je důležité rez z auta pravidelně odstraňovat. Inspirujte se našimi praktickými radami a osvědčenými postupy pro efektivní odstranění rezavých skvrn z různých povrchů vozidla tak, abychom povrchy nepoškodili.

Jak vzniká rez a proč je důležité ji odstraňovat

Vzdušná koroze neboli polétavá rez postihuje v různé míře všechna vozidla a nejčastější příčinou je kontaminace laku. Jemný železný prach vzniká obrušováním brzdových kotoučů, poletuje vzduchem a usazuje se na povrchu auta, kde dochází k jeho korozi vlivem povětrnostních vlivů. Dalším zdrojem polétavé rzi jsou třeba tramvajové a vlakové koleje, železnice celkově a hutní průmyslová výroba.

Jak se projevuje vzdušná koroze

  • Žluté, hnědé nebo černé tečky, obzvláště patrné na bílém laku, které nejdou odstranit běžným mytím.

  • Při přejetí dlaní po umytém laku cítíte hrubost, drsnost a drobné nerovnosti.

  • Jemný souvislý matný film na laku snižuje jeho lesk.

Jak se zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta

Běžné mytí k odstranění polétavé rzi nestačí. Musíte ji odstranit pomocí správných a bezpečných metod tak, abyste předešli riziku poškození lakovaných povrchů a zároveň zabránili opakovanému vzniku rzi. Pokud se chcete efektivně zbavit rezavých skvrn z různých povrchů auta, použijte speciální odstraňovače polétavé rzi, které umí účinně dekontaminovat lak od polétavé rzi ještě dříve, než způsobí závažné škody. Tyto odstraňovače jsou vhodné k použití na jakémkoliv vnějším povrchu.

Jak na odstranění rzi z auta

Rez se objevuje na různých částech vozu, tedy na karoserii, ráfcích kol, lemech blatníků či prahů i dalších částech vozidla. Nejprve se pusťte do chemické dekontaminace pro efektivní odstranění polétavé rzi a asfaltu. Pak proveďte mechanickou dekontaminaci pomocí clayů a lubrikantů, které jsou dostupné v různých stupních tvrdosti, tedy měkké, střední i tvrdé. My doporučujeme použít náš univerzální středně tvrdý modrý clay. Kluzné spreje (lubrikanty) použité pod clay poslouží jako účinné mazivo, clay pak účinně odstraní nečistoty a výsledek bude dokonalý.

Preventivní ošetření povrchu proti vzniku rzi

  • Pravidelné a důkladné mytí automobilu

  • Pravidelná kontrola stavu laku

  • Ochrana proti působení posypové soli v zimním období

  • Preventivní používání vosku a konzervací proti tvorbě rzi a vzniku koroze

  • Včasné ošetření všech škrábanců na karoserii vozu

Pozor na trvalé poškození laku

Miniaturní železité částečky jsou velmi ostré a snadno se zaseknou do laku, skla a pochromovaných dílů. Pokud rezavé skvrny nebudete pravidelně odstraňovat, mohou lak trvale poškodit. Korozi však můžete správnou, pravidelnou a preventivní péčí notně oddálit. Zkuste si pořídit třeba Sadu na leštění pro silně zvětralé laky Koch nebo Sadu na renovaci laku Koch 3 + 2 výrobky Zdarma.